Hurda Yasası çıktı çıkacak” derken beklenen haber, Resmi Gazete’de yayımlandı. 7103 sayılı kanun kapsamında 27.03.2018 tarihi itibariyle Hurda Yasası resmen devrede. Kanunla ilgili Resmi Gazete’deki tam metin şöyle:

Madde 5 (1) 7103 Sayılı Kanun geçici 1. maddesinin yürürlüğe girdiği 27.03.2018 tarihinden itibaren ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescil silinerek bu maddenin ikinci fıkrasında belirlenen yere teslim edilmek suretiyle bir daha kullanılmamak üzere hurdaya çıkartılan doğrudan veya bu maddenin 5. fıkrasında belirlenen nitelikteki ihtiyaçlar vasıtasıyla ihraç edilen mekzur madde kapsamındaki araçlar bakımından aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında özel tüketim vergisinin telkin edilecek kısmı için indirim söz konusu. 

Peki bu ne demek;

16 yaşından büyük aracınızı bir daha kullanılmamak üzere devletin belirttiği yerlere teslim ediyor ve teslim ettiğinize dair bir belge alıyorsunuz. Sonra bu belge ile sıfır km araç alacağınız galeriye gidiyorsunuz. Almak istediğiniz aracın özel tüketim vergisi matrahı 46 bin TL’yi aşmıyorsa, 10 bin TL vergi indirimi ile yeni aracınızı alabileceksiniz.

Almak istediğiniz aracın özel tüketim vergisi matrahı 46 bin TL- 80 bin TL arasındaysa 8 bin TL vergi indirimi ile yeni aracınızı alabileceksiniz.

Almak istediğiniz aracın özel tüketim vergisi matrahı 80bin TL’yi aşıyorsa 3 bin TL vergi indirimi ile yeni aracınızı alabileceksiniz.

Hurda Baharı Başlıyor mu?

Ünlü test pilotu Süreyya İzgi, bu konuya değinen “Hurda Baharı” başlıklı çok keyifli bir yazı paylaşmıştı. Aslında onun da dediği gibi geçmişte yapılan Hurda Teşviki Yasası sonucunda bazı çok özel otomobiller de ortadan kaldırılmıştı. Dolayısıyla hurda araçları değerlendireceğim derken çok değerli araçları yok etmek gibi bir yanlışa ortak olmak da mümkün.

Geçtiğimiz ay, 16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara sıfır araç indirimiuygulanacağına dair detaylı bir haber yapmıştık. Bu haberde de geçmiş yıllarda yapılan benzer teşviklerin nasıl sonuçlar doğurduğuna değinmiştik.

Kullanmadığım Arabaya MTV Ödüyorum!

Pek çok kullanıcı için MTV rakamları da bir engel. Yüksek MTV borcu ödememek üzere 16 yaşından büyük aracını hurdaya ayırmayı planlayanların sayısı da az değil. Peki 16 yaşından büyük araçlar için MTV nasıl hesaplanıyor?

16 yaş üstü araçların hurdaya ayrılmasına ilişkin yasa, akıllara bit pazarına nur yağar mı sorusunu getiriyor. Zira, pek çok araç sahibi, sıfır aracı yaklaşık 11 bin TL indirimle almak ya da galerilerin hurda alımı kapsamında elinden çıkarmak isteyecektir.

YORUMLAR